Üzümlü’de Kayısı Üreticileri “Zirai Don” Nöbetinde

Üzümlü ilçesine bağlı Demirpınar köyünde kayısı üreticileri, yağan karın ardından ağaçlardaki çiçeklerin donmaması için bahçelerinde ateş yakıp sabaha kadar nöbet tutuyor.

CİMİN HABER – Erzincan’ın Üzümlü ilçesindeki kayısı üreticileri, hava sıcaklığındaki yükselme nedeniyle bir hafta önce çiçek açan ağaçlarını dün yaşanan kar yağışının ardından geceleri zirai don riskine karşı korumak için bahçelerinde ateş yakıp sabaha kadar nöbet tutuyor.

İlçe merkezinin yanı sıra ilçeye 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve çok sayıda kayısı bahçelerinin bulunduğu Demirpınar köyündeki üreticiler, geçtiğimiz hafta mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kayısı ağaçlarının erken çiçeklenmesinin ardından dün yaşanan kar yağışı ile birlikte havanında soğumasıyla don tedirginliğini yaşıyor. Üreticiler gece boyu don tehlikesine karşı bahçelerinin uygun yerlerinde lastik tamircilerinden temin ettikleri atıl araç lastikleri başta olmak üzere saman ve odun yakıyorlar. Benzin ve mazot karışımı ile lastikleri yakan üreticiler, sabaha kadar sönen ateşlerini tekrardan yakarak bahçelerde don nöbeti tutuyorlar.

YAKLAŞIK 150 TANE KAMYON LASTİĞİ YAKTIK

Üreticilerden Hasan Yüksel, yaptığı açıklamada, köyde son iki gündür havaların soğumasıyla don tehlikesine karşı bahçelerde sabahladıklarını belirterek “Dün gece başlayan kar sabaha kadar yağmaya devam etti. Yaklaşık 20 santime ulaştı. Dün sabaha kadar bahçelerde ateş yaktık. Dün sıcaklık eksi 1, 2 oldu. Bugünde yine aynı şekilde lastikçilerden aldığımız lastik ve sağdan soldan temin ettiğimiz saman ile tedariğimizi aldık. Takribi 130 dönüm kayısı bahçem, 300 tane de elma ağacım var. Elmalar için şu anda tehlike yok ama kayısılarımız için büyük bir tehlike var. Akşam saat 5’ten beri 20, 25 yerde ateş yakıyoruz. Sürekli ateşleri dolanarak yapmış olduğumuz benzin, mazot karışımını lastiklere dökerek üzerine saman ve odun koyarak yakıp, ağaçları kurtarmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 150 tane kamyon lastiği yaktık. Bunun bir faydasının olmasını umut ediyoruz.” dedi.

SABAHA KADAR NÖBET TUTUYORUZ

Diğer bir üretici Murat Gündoğdu ise sabaha kadar nöbetlerinin devam edeceğini belirterek “Kamyonetle gidip eski lastik getirdik ve lastikleri tek tek ağaçların arasına taşıyoruz. Lastikleri taşıdığımız mesafeler uzak. Sabaha kadar bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Lastikleri ağaçlardan uzakta yakıyoruz. Herhangi bir zarar vermeyeceğini düşünüyoruz. “dedi.

HABERİN GÖRÜNTÜSÜ:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir