Üzümlü’de Kasım Ayında Çilek Hasadı

Üzümlü ilçesinde sıcak giden havalar sebebiyle çilek üreticileri Kasım ayında hasat yapmaya devam ediyor

CİMİN HABER – Üzümlü ilçesinde sıcak giden havalar sebebiyle çilek üreticileri Kasım ayında hasat yapmaya devam ediyor.
Kış mevsiminin uzun ve soğuk geçtiği Erzincan’ın Üzümlü ilçesindeki çilek üreticileri, Kasım ayı gelmesine rağmen havaların sıcak gitmesi ve don yaşanmaması sebebiyle çilek hasadına devam ediyor.

İlçenin güneyindeki Munzur ve kuzeyindeki Esence Dağlarının zirvelerinin karla kaplı olmasına rağmen ova kısmında yaşanan sıcak havalar, tarlalarında ürün olan çiftçilerin hasat süresini uzattı.
Önceki yıllarda Kasım ayı gelmeden yaşanan don ile ürünlerinin bir kısmını kaybeden çilek üreticiler, henüz yaşanmayan don olayı ile yaz mevsimi meyvesi olarak bilinen çileği pazarlarda satabiliyor.

Yıllık yetiştirdikleri ürünlerin üçte biri güz mevsimine kalan çilek üreticileri, don olayının yaşanmamasından dolayı yaz mevsiminde en fazla kilogramını 5 TL’ye satabildikleri ürünlerini Kasım ayında 10 TL’ye satmanın mutluluğunu yaşıyor.

Havaların sıcak gitmesi takdirde üreticiler Kasım ayının sonuna kadar hasat yapıp ürün satabilecekler.

– Yaz mevsimine göre fiyatlar iki katı

çilek üreticisi Yavuz Karatepe, Kasım ayı gelmesine rağmen çilek hasadına devam ettiklerini belirterek, “Kasım ayı olduğu halde bu sene sıcak gitti havalar. Karda sadece dağların yüksek kesimine yağdığından dolayı çok şükür ürünümüz bol. Toplamaya devam ediyoruz. Topladığımız ürünleri de pazarda pazarlıyorum. Yazın ürün bol olduğundan dolayı çilek fiyatı 5 TL’den aşağı düşüyor. Ama kış mevsiminde şu anda çilek az ve bu yüzden fiyatı 10 TL’den satışını yapıyoruz.” dedi.

– Müşteriler Erzincan çileği olduğuna inanmıyor

Müşterilerinin çileklerin Erzincan’da yetiştiğine inanmadığını sözlerine ekleyen Karatepe, “Herkes soruyor bu mevsimde bu çilek. Ya bunu dışarıdan getiriyorsunuz, ya da bizi aldatıyorsunuz. Bu şekilde söylemler alıyoruz. Ama çilekler kendi ürünümüz. Eğer Kasım ayı da sıcak giderse, don olmazsa eğer ay sonuna kadar ürünümüzü toplayacağız. Yılda yaklaşık 5 ton üzerinde çilek üretimim oluyor. Bunun da 1,5 tonunu bu güze doğru almaya çalışıyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir