Üzümlü’de Kamyonun Çarptığı Ayı Yavruları Öldü

Erzincan-Erzurum Karayolu Sansa Deresi mevkisinde su içmek için Karasu’ya inmeye çalışan iki ayı yavrusu, kamyonun çarpması sonucu öldü.

CİMİN HABER – Edinilen bilgilere göre, Erzincan-Erzurum karayolunun 50. kilometresi Üzümlü İlçesi Sansa Deresi mevkisinde yoldan geçen vatandaşlar tarafından yol kenarında hareketsiz olarak yatan iki adet ayı yavrusu bulundu. Vatandaşlar olayı önce jandarma ekiplerine ardından Erzincan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine bilgi verdiler. Bu sırada ayıyı gören birçok araç sahibi yolda durarak ayının yanına geldiler.

Kısa sürede olay yerine gelen ekipler tarafından incelenmesi yapılan ayıların bir yaşında oldukları ve kaza yerindeki araç parçalarına göre bir kamyonun çarpması sonucu öldükleri belirlendi. Ayı yavruları uygun bir alana gömülmeleri için kamyonete yüklenerek olay yerinden götürüldüler.

Ayı yavrularını görerek yetkililere ihbar eden Hasan Keleş isimli vatandaş, “Erzincan-Erzurum karayolu üzerinden sabah geçtiğimizde iki tane ayı muhtemelen araç çarpması sonucu telef olmuşlardı. O saatlerde hayvanlar muhtemelen Karasu Nehrine su içmek için indiklerinden dolayı virajın tam önünde olduğundan şoför ayıları fark edemediğinden çarpıp maalesef iki ayı telef olmuş. Bu hayvanları doğada korumamız gerekli ama maalesef dikkatsiz sürücüler nedeniyle hayvanlar telef oldu. Ayıların yol üzerinde telef olduğunu görünce ilgili yetkilileri aradık. Onlarda gelip hayvanları götürüp uygun bir yere gömecekler. Şu anda yoldan geçen şoför arkadaşlardan isteğimiz burası doğanın içinde hayvan sürüleri, ayı sürülerinin bolca geçiş yaptıkları bölge olduğu için daha dikkatli olmalarını öneriyoruz.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir