Üzümlü’de Dolu, Tarım Ürünlerine Zarar Verdi

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde aralıklarla devam eden yağmurun ardından etkili olan ceviz büyüklüğündeki dolu, tarım ürünlerine zarar verdi.

CİMİN HABER – Üzümlü ilçesinde etkisini gösteren yağmurun ardından ilçe merkezi, Bayırbağ, Karakaya, Göller, Pişkidağ ve Demirpınar Köylerinde dolu yağışı yaklaşık 3 saat etkili oldu. Bazı bölgelerde ceviz tanesi büyüklüğünde yağan dolu yağışı nedeniyle bölgede bulunan tarım ürünleri, ev çatıları, güneş enerjisi panelleri ve araçlar zarar gördü.

Gece etkili olan dolu yağışının ardından Üzümlü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dilek Özgül, beraberinde ziraat mühendisleri ile zarar tespit çalışması yaptı. Tarla ve bağlarda incelemelerde bulunan Özgül, çiftçiler ile görüşüp bilgiler aldılar.

Dolunun etkili olduğu bölgelerdeki tarım ürünlerinde büyük oranda zarar meydana geldiği tespit edildi. Özellikle kayısı ve kiraz meyveleri olmak üzere meyve ağaçlarının yaprakları ile sebze fidelerinin de zarar görüp kırıldığı tespit edildi.

Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün hazırlayacağı rapor ile ürünleri zarar gören çiftçilerin banka kredi borçlarına erteleme gelebileceği belirtildi.

Karakaya Köyü Muhtarı Salim Aksu yaptığı açıklamada “Yağan dolu cevizden daha büyük diyebiliriz. Birer saat aralıklarla devamlı yağdı. Karakaya Köyü olarak büyük bir zararımız var. Çiftçilerimizin ürünleri, güneş enerjileri, çatılarda baya bir dolu zararımız var. Yine de buna şükür diyelim. Devletimiz zararı olan vatandaşımıza yardımcı olursa iyi olur. Tarım İlçe Müdürümüz ekibi ile gelip zarar tespiti yaptı. AFAD Müdürlüğü’de aradı gelip onlarda zarar tespiti yapacaklar.” dedi.

Bayırbağ Köyü Muhtarı Yaşar Eser ise, “Dün akşam başlayan yağmur ardından doluya çevirdi. Dolu sonucu köyümüzün tarım ürünlerinde yüzde 70 zarar var. Meyvelerimizin tümünde zarar var. Çiftçilerimiz için devletten yardım bekliyoruz. İnşallah yardım edilir. Bizde bu zarardan kurtuluruz.” dedi.

Çiftçilerden Lokman Toprak, dolu yağışı nedeniyle zararlarının büyük olduğunu belirterek “Burada 8 bin lahana vardı. Gördüğünüz gibi hepsi zarar gördü. Yaklaşık 30 bin TL zararım var. Tarım İlçeden gelip zarar tespitinde bulundular. Bundan sonrasına bakacağız. Beklentimiz devletimizin zararlarımızı karşılaması.” dedi.

Diğer bir Çifti Dursun Bulut ise, “Yağan dolu meyveleri ne varsa ağaçtaki dallarıyla beraber yere indirdi. Zarar çok büyük. Ağacın başında kalan mahsul de zede olduğu için çürüme yapacak.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir