Sonbahar’da Armut Ağacı Çiçek Açtı

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde, sonbaharın yaşandığı bugünlerde bir armut ağacı çiçek açtı.

İlçenin Terzibaba Mahallesinde bir evin bahçesinde bulunan armut ağacının çiçek açması görenleri şaşırttı. Geçtiğimiz hafta ilçede Esence ve Munzur Dağlarına yağan karla birlikte etkisini gösteren soğuk havanın gitmesiyle yüzünü gösteren sıcak hava armut ağacının çiçek açmasına sebep oldu. Dalları çiçek ve tomurcuklarla dolan armut ağacı, sahibinin de ilgisini çekti.

Bir hafta önce üzerinden meyvesini topladıkları armut ağacının tekrar çiçek açtığını gören sahibi, çiçek açan ağacı fotoğrafladı.

Ağaç sahibi Ednan Cihanbaş, ağacın bu mevsimde çiçek açmasına çok şaşırdığını ifade ederek, “Şu anda Ekim’in 14’ü Esence ve Munzur Dağı’nın zirvelerinde hala kar var. 3-5 gün önce soğuk oldu hatta bu ağaç yapraklarını dökmeye başlayıp döktü. Biz bu ağaçtan meyve de almıştık. Sabah bir baktım ağaç bembeyaz. Yalancı baharı mı ne yaşıyor, çiçek açmaya başladı. İlginç yani Ekim’in 14’nde bu şekilde kesinlikle ağaçlarda çiçek görmemiştik. Ekim’in 14’ü demek Erzincan için yarı kış demekti. Ama havaların tekrar ısınmasıyla beraber ağaçlar çiçek açmaya başladı. Ben bunu çok ilginç buldum.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir