KUDAKA’dan Marka Ürünlerin Yerinde Tanıtımı Stratejisi

Üzümlü Ziraat Odası Başkanlığı tarafından hazırlanan ve KUDAKA 2016 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği programı kapsamında desteklenen “Siyah Üzüm Sektör Analizi ve Cimin Üzümü Fizibilite raporunun hazırlanması” projesi ilçede düzenlenen bağ bozumu etkinliği ile tamamlandı.

Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUDAKA) “Marka Ürünlerin Yerinde Tanıtımı Stratejisi” ekseninde düzenlenen etkinlik, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından projenin tanıtım sunumuyla başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen, projenin amacını anlatarak “Bölgede marka potansiyeli olan bütün ürünleri yerinde tanıtıp ön plana çıkararak ulusal ve uluslararası alanda pazarlanmasını sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz. Böylelikle bölgemizde marka değeri taşıyan ürünlerin tanıtımına katkıda bulunmaya çalışacağız” dedi.

Ardından konuşan Vali Ali Arslantaş, bahar mevsiminde yaşanan dolu yağışının Cimin Üzümü rekoltesini etkilediğini belirterek “Bu yıl burada üzüm üreticilerimiz malesef emeklerinin karşılığını alamadılar. Nisan ayında yaşadığımız afetten ötürü çok mümkün olmadı. Bağlara da bakıldığında her yıl olan üzümün olmadığı hatta gelecek yıl çıkması gereken sürgünlerin bu yıl çıkıp zayıf bir üretim olduğunu görülüyor. Don ve dolu afet kapsamına alınamıyor çünkü TARSİM kapsamında sigorta yaptırılması gerekiyor. Vatandaşlarımız da mülkiyet probleminden dolayı bu sigortayı yaptıramamış. Cİddi bir zarar oluştu üzüm ve meyveciliğin diğer sektörlerinde. Afet kapsamında bir destek sağlayamadık. Sağolsun Başbakanımızın destekleriyle valiliğimize bu zararın karşılanması için 4 milyon TL bir ödenek geldi. Bu ödenek, oluşturulan komisyon tarafından zararların net belirlenmesinin ardından üreticilere dağıtılacak. Bu bağ bozumu etkinliğinin üretimimize, ilçemize ve ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

– Siyah Üzüm Sektör Analizi ve Cimin Üzümü Fizibilite raporunun hazırlanması projesi

Proje kapsamında Üzümlü ilçesinde üretime yönelik yaşanan sıkıntıların giderilmesi, üretim kalitesinin ve pazar potansiyelinin yükseltilmesi hedefiyle hayata geçirilen proje kapsamında, Üzümlü ilçesi ve civar köylerinde toprağın özel yapısından kaynaklı olarak yetişen patent almış Cimin Üzümü’nün daha etkin bir şekilde üretilmesini sağlayarak ileri tarım teknolojileri ile daha verimli hale getirebilmek için fizibilite ve analiz çalışması yapıldı.

Yapılan sektör analizi ve fizibilite çalışmaları ile projenin Erzincan ve Üzümlü ilçesine ekonomik ve sosyal etkileri, üretim kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak bölgenin genel yapısı, üretim kapasitesi, sorunları ve pazar olanakları ortaya konuldu.

Öte yandan programa Erzincan Belediye Başkan Vekili Karabey Atıcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hasan Aksoylu, Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, Üzümlü Ziraat Odası Başkanı İhsan Yeşilbaş, kamu ve STK temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Programın sonunda bağbozumuna katılan protokol üyeleri ve davetliler bağda üzüm topladılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir