Kaçaklar İstanbul Yerine Üzümlü’ye Getirildi

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yerleşim alanına terk edilen yolcu otobüsün içerisinde yurda yasa dışı yollardan girdikleri tespit edilen çoğu Afganistanlı 171 yabancı uyruklu yakalandı.

Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde Erzincan’ın Üzümlü ilçesi Fatih Mahallesine gelen 45 TG 971 plakalı yolcu otobüsü sürücüsü tarafından terk edildi. Terk edilen otobüsten aşağı inen yolculardan şüphelenen çevredeki vatandaşlar Üzümlü İlçe Emniyet Amirliğine ihbar da bulundular. Kısa sürede ihbar noktasına giden polis ekipleri yerleşim alanında terk edilmiş olarak bulunan otobüste incelemede bulundu.

Yapılan incelemede sürücüsünün kaçtığı öğrenilen 46 kişi kapasiteli yolcu otobüsünde çoğu Afganistan uyruklu, kırk ikisi çocuk ve on sekizi kadın olmak üzere 171 kişinin yasa dışı yollardan yurda girdiği belirlendi. Polis ekipleri kapasitesinden fazla yolcu bindirilen otobüste ki kişileri belirlemede uzun süre zorluk çekerken yardım için jandarma ekipleri de bölgeye çağrıldı.

Otobüsün bulunduğu alanda güvenliğin sağlanmasının ardından Üzümlü Belediyesinden tahsis edilen otobüslere bindirilen yabancı uyruklular kayıt, sağlık taraması ve ihtiyaçlarının karşılanması için Üzümlü Kapalı Spor Salonuna götürüldü.

Bu esnada hamile olduğu öğrenilen ve rahatsızlanan bir bayan ise 112 sağlık ekiplerince Üzümlü İlçe Devlet Hastanesine sevk edilerek tedavi altına alındı. Polis ekipleri kaçan sürücüyü yakalamak için otobüs üzerinde parmak izi tespit çalışması yaptı.

Yakalanan yabancı uyrukluların İran üzerinden Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine geçip oradan da İstanbul’a gitmeye çalıştıkları ve otobüs şoförünün yabancı uyruklulara “İstanbul’a geldik artık eşyalarınızı alıp otobüsten ayrılabilirsiniz.” söyleyip ardından çevredeki vatandaşları gördükten sonra otobüsün anahtarını da alarak kayıplara karıştığı öğrenildi.

Öte yandan yakalanan yabancı uyrukluların, kişi başı bin ile 2 bin dolar arası ödeme yaparak İstanbul’a gitmeye çalıştıkları öğrenildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir