Donma Tehlikesi Geçiren Göçmenleri Jandarma Kurtardı

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde gece yarısı yol kenarına terk edilmiş yurda yasa dışı yollardan girdikleri tespit edilen çoğu Afganistanlı 133 yabancı uyruklu, soğuktan donmak üzere iken jandarma ekipleri tarafından bulundu.

CİMİN HABER – Erzincan-Erzurum karayolunda devriye gezen Üzümlü İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Karakaya Köyü mevkisinde yol kenarında gruplar halinde ateş yakıp bekleyen şahıslardan şüphelenerek kimlik kontrolü yapmak istedi.

Yapılan kontrolde donma tehlikesi geçiren çoğu Afganistan uyruklu, 25’i çocuk ve 18’i kadın olmak üzere 133 kişinin yasa dışı yollardan yurda girdiği belirlendi.

Jandarma ekipleri soğuktan donmak üzere olan ve yaktıkları ateşin yanında uyuyan yabancı uyrukluları otobüslere bindirerek İlçe Jandarma Komutanlığına götürerek sıcak çorba ve çay ikramında bulundular.

Acil ihtiyaçları karşılanan yabancı uyruklular ilçe devlet hastanesinde yapılan sağlık kontrollerinin ardından Üzümlü Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüslerle kimlik kayıtlarının yapılması için kent merkezinde bulunan kapalı spor salonuna götürüldüler.

“Allah razı olsun jandarmadan”

Grubun tercümanı Afganlı Samir Ahmet Fayaz, kendilerini kurtaran jandarma ekiplerine teşekkür ederek, “İran’dan gelip İstanbul’a gidiyorduk. Bizi en az 2 bin dolara İstanbul’a götüreceklerini söylediler. Sonra bizi bıraktılar buraya ve hava çok soğuktu. Yarım saat sonra geleceğim deyip hepimizi yol kenarına bıraktı gittiler. Ama bir saati de geçti adam gelmedi. Çok şükür jandarma geldi yardım etti bize. Bizi götürüp yemek verdi, çay verdi, çok yardım ettiler. Allah razı olsun jandarmadan.” dedi.

Fayaz, kendisinin araç şoförüne 2 bin 400 dolar verdiğini de sözlerine ekledi.

Olayla ilgili 2 kişi yakalandı, 2 kişi aranıyor

Öte yandan jandarma ekipleri tarafından olayla ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında yabancı uyrukluların taşınmasına yardım ettiği öğrenilen İsmail D. (58) ve Ali K. (59) isimli iki kişi yakalanarak gözaltına alındı. Mahkemeye çıkartılan kişiler yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Yabancı uyrukluları Doğubeyazıt’tan alarak Erzincan’a getirip ardından kaçan ve organizatör oldukları tespit edilen Cahit A. (25) ve Ahmet A. (32) kardeşler ise jandarma ekipleri tarafından aranıyor.

Yakalanan yabancı uyrukluların İran üzerinden Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine geçip oradan da İstanbul’a gitmeye çalıştıkları ve bu iş için kişi başı en az 2 bin dolar ödeme yaptıkları öğrenildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir