Buz Tutan Kayısı Ağacı İlgi Odağı Oldu

Üzümlü ilçesinde çiçek açmış bir kayısı ağacının donmaması için sahibi tarafından ıslatılması sonucu soğuk havanın etkisi ile buz kütlesi haline dönmesi ilginç görüntüler ortaya çıkardı.

CİMİN HABER – Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yol kenarındaki bir bahçede bulunan kayısı ağacının buz kütlesine dönmesi görenleri şaşkına çevirdi. İlk görüşte kayısı ağacının yanında bulunan çeşmenin patlaması ile gece saatlerinde hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi sonucu buz kütlesi haline geldiği tahmin edilen ağaç, yoldan araçlarıyla geçen vatandaşların dikkatini çekti. Buzla kaplı ağacı yakından görmek ve fotoğrafını çekmek isteyen vatandaşlar araçlarından inerek ağacın yanına geldiler. Ağacı uzun uzun inceleyen ve fotoğraf çeken vatandaşlar Nisan ayında böyle bir görüntüyle karşılaşmanın şaşkınlığını yaşadılar.

TARIMDA UYGULANAN BİR YÖNTEM

Ağacın yanında bulunan çeşmenin patlaması sonucu bu hale geldiği tahmin edilirken bahçe sahibi tarafından ağacın bilerek ıslatıldığı öğrenildi. Sahibi tarafından gece don olacağı için ıslak olan ağacın üzerine su fıskiyesi takıp sabaha kadar sulandığı ve sabah erken saatte suyu kapattığı için ağacın buz tuttuğu öğrenildi. Öte yandan bu yöntemin tarımda zirai dona karşı kullanılan bir yöntem olduğu öğrenildi.

Vatandaşlardan Yavuz Karatepe, ağacın ve çiçeklerinin buzla kaplanmasının çok ilginç olduğunu belirterek “Yoldan geçerken gördüm, ilginç bir şekil vardı ağaçta. Dikkatimi çekti bende durdum baktım. Burada çeşme patlamış herhalde. Gece sıcaklık eksi derecelerdeydi. Bu nedenle ağacın şekli buz haline dönmüş ve bu arada çiçeklerde komple gitmiş.” dedi.

Diğer bir vatandaş Cemal Çağlayan ise “Ben Antalya’da yaşıyorum. İlk defa böyle bir şey görüyorum. Babamı ziyarete gelmiştim buraya. Çok güzel bir manzara fakat kayısıları komple üşütmüştür. Fotoğrafını çektim sosyal medyada paylaşacağım.” dedi.

HABERİN GÖRÜNTÜSÜ

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir