Bozulan Yolcu Otobüsünde 103 Yabancı Uyruklu Yakalandı

Erzincan’da bozulan otobüsün içerisinde yurda yasa dışı yollardan girdikleri tespit edilen çoğu Afganistanlı 103 yabancı uyruklu yakalandı.

CİMİN HABER – edinilen bilgiye göre, Erzincan – Erzurum karayolu Üzümlü İlçesi Sansa Deresi mevkiinde yol üzerinde bozulan bir yolcu otobüsünün trafiği tehlikeye soktuğuna yönelik gelen ihbar üzerine Üzümlü İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri güvenlik amaçlı ihbar noktasına hareket etti.

Kısa sürede ihbar noktasına giden jandarma ekipleri yol üzerinde bozuk halde duran 68 BN 386 plakalı otobüste incelemede bulundu. Yapılan incelemede sürücüsünün kaçtığı öğrenilen 47 kişi kapasiteli yolcu otobüsünde çoğu Afganistan uyruklu, 3 çocuk ve 3’ü kadın olmak üzere 103 kişinin yasa dışı yollardan yurda girdiği belirlendi. Jandarma ekipleri kapasitesinden fazla yolcu bindirilen otobüste ki kişileri belirlemede zorluk çekti.

Yol üzerinde duran otobüsün bulunduğu noktada güvenliğin sağlanmasının ardından Üzümlü ilçesinden getirtilen otobüslere bindirilen yabancı uyruklular kayıt, sağlık taraması ve ihtiyaçlarının karşılanması için Üzümlü Kapalı Spor Salonuna götürüldüler.

Jandarma ekipleri kaçan sürücüyü yakalamak için otobüs üzerinde parmak izi tespit çalışması ve ardından arızalı otobüsü yoldan kaldırma çalışması başlattı.

Otobüs arıza yapınca şoför kaçtı

Yabancı uyruklu Neymetullah Emidullah otobüs şoförünün kendilerini bırakarak kaçtığını belirterek, “Ağrı Doğubayazıt’tan bindik yarımız İstanbul diğer yarımızda Ankara’ya gidecektik. Otobüs şoförü değil de başka birisi benden 2 bin 600 TL para aldı. Otobüs arıza yapınca şoför bize hiçbir şey demeyerek bırakıp gitti. Otobüste sadece şoför vardı. Bizden parayı alan gelmedi. O Doğubayazıt’ta kaldı parayla.” dedi.

Otobüste çok sıkıştık

Diğer bir yabancı uyruklu Neymetullah Muhammedi ise otobüste çok sıkıştıklarını belirtere, “Biz Afganistan’dan önce İran’a ardından Türkiye’ye geldik burada çalışıp para kazanmak için ama polisler bizi yakaladı. Ben 2 bin TL kaçak parası verdim. Otobüse 103 kişiyi doldurdular. Çok sıkıştık. Otobüsün şoförünü biz görmedik bizi bırakıp gitti.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir