Ahıska Türklerinin Sorunları Görüşüldü

Üzümlü ilçesinde iskan edilen Ahıska Türklerinin sorunları, Dünya Ahıska Türkleri Birliği tarafından yapılan toplantıda görüşüldü.

CİMİN HABER – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin ilçede yaşadıkları sorunlar yapılan toplantıda görüşüldü.

Üzümlü Ortaokulu toplantı salonunda Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Ukrayna Temsilcisi Marat Rasulov başkanlığında gerçekleşen toplantının açılış konuşmasında mevcut çalışmalar hakkında kısaca bilgiler verilip yapılan ve yapılacak çalışmalar anlatıldı. Ardından yaşanılan sorunların dinlenmesi için toplantıya katılanlara söz verildi. Sorunları olan Ahıska Türkleri söz alarak yaşadıkları sorunları dile getirdiler. Yetkililer tarafından anlatılan sorunlar ilgili yerlere iletilmek üzere not edildi. Toplantı sorunların dinlenmesi ile son buldu.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Ukrayna Temsilcisi Marat Rasulov, Ahıska Türkleri’nin genel olarak mutlu olduklarını belirterek “Bu göçün Ukrayna kısmını biz yaptığımız için buradaki sorunlarda bizi direk ilgilendirmektedir. Kaymakam beyle görüşüp buradaki sıkıntıları yüz yüze dinlemek amacıyla yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yaptık. Buradaki sıkıntıları dinledik. Bu sıkıntılar her yerde yaşanan şeylerdir. İlk gelinen yerde adaptasyon dönemiyle bu sıkıntılar olabilir. Biz bu sıkıntıların hepsini dinleyip kayda aldık. Madde madde hangi sıkıntılar varsa gerekli makamlara ulaştırıp bunların çözümünü alacağız inşallah. Genel olarak ana sıkıntı iş konusudur. İlçe çok büyük olmadığı için, iş imkanları dar olduğu için halkın talebi iş konusunda. İşin olması içinde devlet tarafından projelerin yapılması lazım. Çünkü devlet desteği ile bu olmazsa bu kadar insana iş bulmak mümkün değil. Ana talep iş, eğer iş olduğu zaman diğer sorunlarda otomatik olarak inşallah çözülmeye başlar.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir