Ahıska Türkleri Şehitler İçin Mevlit Okuttu

Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi sırasında şehit olanlar için mevlit okutarak dualar ettiler.

CİMİN HABER – Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi sırasında şehit olanlar için mevlit okutarak dualar ettiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi sırasında şehit olanlar için mevlit okutarak dualar ettiler.

Ahıska Türkleri’nin yerleşim alanlarında bulunan Ensar Camisinde bir araya gelen çok sayıda Ahıska Türkü ve ilçe halkı, şehitler için mevlit ve dua programına katıldı. İlçe Müftüsü Adem Karadeniz tarafından “Milli birlik, beraberlik ve vatan sevgisi” konulu sohbeti ile başlayan program Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi sırasında şehit olanlar için mevlit okunması ve dua edildi. Öğlen namazının kılınmasının ardından cami bahçesinde ellerine Türk bayrağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım fotoğrafları alan Ahıska Türkleri, darbe girişimini tekbir getirip ardından “şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları ile protesto ettiler.

AHISKA TÜKLERİ VATANA SAHİP ÇIKIP, YOLUNDA CAN VERMEYİ İYİ BİLİRLER

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, yaptığı açıklamada “Ahıska Türkleri olarak Türkiye’nin değişik şehirlerinde, şehitlerimiz ile ilgili anma programları düzenlendi. Hem meydanlarda oldu halkımız, aynı zamanda o gece hayatını yitiren şehitlerimiz içinde Kur’an okutmayla ilgili programlar yapıldı. Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde de yine o gece ve diğer günlerde hayatını yitiren aziz şehitlerimizin hatırasına onlar için Kur’an okutuldu, mevlit okundu ve sonunda dualar edildi. Bu vatanın bölünmemesi için, bayrağımızın inmemesi için, ezanın susmaması için hayatını yitiren canını verip kanını akıtan aziz şehitlerimizi dualarla bugün Üzümlü ile birlikte Ahıska Türkleri olarak yad ettik. Bu aynı zamanda Ahıska Türkleri olarak vatanımıza bir borçtur. Çünkü vatanına sahip çıkan insanlar kutsal insanlardır. Bizde en azından o insanları unutmamak adına Kur’anı Kerimle, mevlitle, dualarla yad ettik şehitlerimizi. Çünkü vatan en önemli bir hasretlik olarak düşünüldüğü zaman Ahıska Türkleri vatandan uzak bir ömür yaşadıklarından dolayı her zaman vatanın kıymetini çok iyi bilirler. Vatana sahip çıkmayı, onun yolunda canını feda etmeyi Ahıska Türkleri çok iyi bilir. Bu sebeple bugün halkımız dolu dolu bu camide toplandılar. Hep beraber dualar edildi. Şehitlerimizi rahmetle yad ettik. Buda bizim için bir borçtu. Bunuda burada yapmaktan son derece memnun olduk.” dedi.

Ahıskalı vatandaşlardan Niyazi Mevlüt ise şehitler için bir araya geldiklerini belirterek “Allah razı olsun bizim vatanımızdan. Biz bugün burada Ahıskalılar olarak toplandık. Biz bu darbede şehit olanların ruhuna Kur’anı Kerim ve mevlit okuttuk. Namazımızı kılıp dualar ettik. Allahü Teala bizim vatanımıza dinçlik, selametlik versin. Bir daha böyle darbeler olmasın.” dedi.

Öte yandan programa Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, AK Parti İlçe Başkanı Selami Karatepe, Gençlik Kolları Başkanı Yusuf yeniçeri’de katıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir